Impregnacja kostki brukowej

Impregnacja kostki brukowej

Czym jest impregnacja kostki brukowej?

Impregnacja kostki – przed myciem i impregnacją
Kostka brukowa zaimpregnowana
Impregnacja kostki – po impregnacji

W tym artykule odpowiemy sobie na ważne pytania dotyczące kostki brukowej. Jak, powinniśmy impregnować kostkę brukową. Kiedy szukamy informacji w Internecie na temat impregnowania kostki brukowej, wtedy możemy przeczytać wiele informacji, które dotyczą tego samego tematu. Często zadajemy sobie również pytanie, czy w ogóle ma sens impregnowanie kostki brukowej, a jeśli tak, to jak to zrobić prawidłowo. Co zyskujemy, kiedy zdecydujemy się na impregnację kostki brukowej. Kiedy i czym powinno się impregnować kostkę brukową, jeśli zależy nam na tym, aby powierzchnia kostki była w idealnym na stanie w dłuższej perspektywie czasu.

Czy w ogóle warto impregnować kostkę brukową?

Wielu ekspertów uważa, że w kostka brukowa betonowa nie wymaga żadnych zabiegów zabezpieczających. Na pewno musimy wiedzieć, że kostka brukowa musi cechować się nasiąkliwością na poziomie niższym niż 6 procent. Takie są obowiązujące normy, żeby kostka brukowa spełniała swoją rolę przez wiele lat. Tę informację możemy przeczytać na opakowaniu z kostką. W takiej sytuacji nie musimy zaprzątać sobie głowy obowiązkiem impregnowania kostki brukowej, która leży na podjeździe.

Impregnacja kostki brukowej. Co nam daje?


Kiedy możemy uzyskać korzyści w związku z impregnacją kostki brukowej? Na pewno powinno nam zależeć na ograniczeniu chłonności. Ma to niebagatelne znaczenie wtedy, kiedy mogą pojawić się liczne zabrudzenia. Wtedy powinniśmy szybko je usunąć, zanim na dobre wnikną one w kostkę brukową. Mogą to być plamy po oleju silnikowym, ketchup lub inny tłuszcz. Warto pamiętać o impregnowaniu kostki brukowej na podjazdach do garażów oraz odpowiednio na tarasach, na którym spędzamy czas podczas spożywania posiłków lub grillowania. Wtedy konieczne są zabiegi impregnacji, gdyż są to miejsca, które intensywnie użytkujemy.

Czym jest impregnowanie fabryczne kostki brukowej?

Kostka po zaimpregnowaniu
Kostka przed myciem i impregnacją

Przede wszystkim chodzi o miejsca, które są bardziej narażone na zabrudzenie powierzchni. Wtedy impregnacja kostki brukowej powinna nastąpić już na etapie układania. Powinniśmy z tego zdawać sobie sprawę.

Kiedy powinniśmy impregnować kostkę brukową?

Jeżeli decydujemy się na impregnację kostki brukowej (betonowej) i chcemy te czynności wykonać sami, wtedy musimy wiedzieć o kilku ważnych aspektach. Na pewno musimy poczekać, aż upłynie przynajmniej jeden miesiąc od czasu wyprodukowania kostki brukowej. Przez ten czas beton staje się wytrzymalszy. Informację o dacie produkcji kostki znajdziemy na etykiecie. Warto na nią spojrzeć. Kiedy okaże się, że nawierzchnia z kostki nie ma wykwitów oraz jest praktycznie czysta, wtedy możemy przystąpić do jej impregnacji. Wykwitami nazywamy biały nalot na kostce brukowej. Pojawia się on z reguły w czasie, kiedy beton dojrzewa. Dzięki impregnacji możliwe jest zatykanie małych kanalików kapilarnych. Wtedy nie ma możliwości usunięcia wykwitów. Czasami producenci kostki brukowej informują nas, żeby wstrzymać się z impregnacją kostki brukowej nawet przez najbliższe dwa lata. Jest to dosyć ważne. Wtedy zjawisko pojawienia się wykwitów ustanie. Wykwity mogą pojawić się w wyniku naturalnego zachowania betonu. Może być to spowodowane problemem technologicznym, który polega na złym wykonaniu podbudowy. Kolejnym warunkiem, kiedy warto wykonać impregnację kostki brukowej jest dodatnia temperatura, jeśli chodzi o otoczenie. Gdy po impregnacji minie mniej więcej 5 godzin, nawierzchnia nie może przez ten czas być poddana silnemu nasłonecznieniu. Trzeba także uważać na opady deszczu.

Impregnat na kostkę burkową. Jak powinniśmy go nakładać?

Powoli i dokładnie 😀
Zanim wykonamy impregnację kostki brukowej, musimy właściwie oczyścić całą nawierzchnię. Jest to wręcz kluczowe działanie i ważne jest, aby o tym pamiętać. W takiej sytuacji należy spłukać całą kostkę wodą pod ciśnieniem. Użyjmy do tego zadania węża ogrodowego. Można też w takiej sytuacji skorzystać z myjki ciśnieniowej. Kiedy kostka wyschnie, nawierzchnia powinna zostać zamieciona szczotką. Gdy kostka brukowa jest dokładnie oczyszczona, wtedy nakłada się na nią impregnat. Służy do tego opryskiwacz ciśnieniowy lub specjalny wałek, która posiada długie włosie. Cały zabieg trzeba wykonać zgodnie z instrukcją, którą otrzymujemy wraz z impregnatem, który kupiliśmy. Trzeba się do niej zastosować i robić wszystko tak, jak zaleca producent.

Czym powinniśmy impregnować kostkę brukową?

Na wstępie musimy wybrać odpowiedni impregnat, który świetnie poradzi sobie z naszą kostką brukową. Ważna jest z pewnością efektywność impregnacji oraz jej trwałość. Na te dwie właściwości musimy zwracać szczególną uwagę. Warto wiedzieć, że wszystkie impregnaty na bazie wody z reguły mniej kosztują, ale są także mniej trwałe. Wtedy możliwa jest ochrona nawierzchni przez rok. Drugą grupą impregnatów są te na bazie butanolu oraz silikonów. Cieszą się one sporą popularnością, gdyż nadają kostce brukowej odpowiedni i intensywny kolor. Sprawia to wrażenie, jakby kostka brukowa była mokra. Efekt estetyczny mija, gdy wszystkie rozpuszczalniki wyparują. Jeżeli zaś chodzi o tak zwane impregnaty polimerowe, to warto zaznaczyć, że są one najdroższe spośród wszystkich impregnatów. Musimy zapomnieć o efektach estetycznych. Natomiast warto odnotować, że najdłużej zachowują swoje unikalnie właściwości.

Impregnacja kostki brukowej – ile to kosztuje?

Samodzielna impregnacja kostki zależna jest od wybranego impregnatu i jego ceny i wydajności oraz oczywiście od powierzchni impregnowanej.
Środkiem którego używamy (jedynym sprawdzonym, nadającym efekt mokrej kostki i trzymającym efekt przez długi czas) taka samodzielna impregnacja wyniesie nas około 5 zł za metr kwadratowy. Można to sobie przeliczyć na podstawie etykiet środków które wybierzemy (są tam opisane wydajności na metr kwadratowy). Jednak oprócz impregnatu warto zadbać o opryskiwacz (ręczny lub elektryczny). Także tutaj ceny w zależności od tego jakie urządzenie chcemy zastosować wahają się od 20zł do 200zł (im więcej wydamy tym większa wygoda). Pozostaje jednak dodatkowy aspekt, jakim jest umiejętność nanoszenia impregnatu, niedoświadczony “operator opryskiwacza” może spowodować większy, niepotrzebny wydatek impregnatu, a więc finalnie mogą Państwo zapłacić (za impregnat i opryskiwacz, nie licząc straconego czasu) więcej, niż gdybyśmy przyjechali do Państwa i zaimpregnowali kostkę za Państwo. Zachęcamy z zapoznaniem się z opisem naszej usługi:

USŁUGA MYCIA KOSTKI BRUKOWEJ

W przypadku kostki brukowej sprawa jest bardzo prosta (dla nas :). Wyczyścimy wszystko co przeszkadza ładnemu wyglądowi Państwa kostce.

 • Mycie kostki brukowej
 • Czyszczenie kostki brukowej
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie zanieczyszczeń atmosferycznych z kostki brukowej, granitowej, asfaltu
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie mchów i porostów z kostki brukowej, granitowej, asfaltu
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie plam z oleju, ropy z kostki brukowej, granitowej, asfaltu
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie rdzy
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie zabrudzeń po remoncie tj. zaprawy, kleje, farby etc…
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie śladów wapiennych i wykwitów solnych
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie śladów po oponach samochodowych
 • Mycie, czyszczenie, usuwanie śladów po asfalcie, lepiku, smole…

Kostkę brukową myjemy gorącą wodą do 150 stopni przy zastosowaniu myjki wysokociśnieniowej spalinowej i odpowiednich preparatów, środków chemicznych usuwających: zanieczyszczenia atmosferyczne, mchy i porosty, plamy olejowe, tłuszcze, grzyby, pleśń, rdzę, zaprawy, kleje, farby, wykwity wapienne, ślady po oponach samochodowych, asfalcie, lepiku, smole… Proponujemy Państwu impregnację czyszczonej powierzchni.

Usuniemy gumy do żucia:

usuwanie gum do żucia www.myciedomow.pl

Myjemy, czyścimy, usuwamy gumy do żucia (parkingi, podjazdy, deptaki, skwery, posesje).

Cena mycia kostki brukowej:

*zabrudzenia atmosferyczne 8 zł m2
*zabrudzenia porostami, mchem 10 zł m2
*zabrudzenia olejem 15/30 zł m2
*zabrudzenia klejem, cementem 15/30 zł m2

Zajmujemy się również renowacją kostki granitowej. Szczeliny między kostką uzupełniamy zaprawą fugującą (stosowanie zasypek odchodzi do lamusa gdyż prędzej czy później ulegają degradacji, porastają mchami i skutecznie psują estetykę powierzchni).

Zalety naszej metody:

 • fugi nie zarastają mchami, chwastami
 • deszcz nie wymywa fug
 • łatwe do mycia/ czyszczenia (myjka ciśnieniowa)
 • twarde (nie wpadamy w nią obcasami)
 • odporne na mechaniczne zamiatarki
 • nie brudzą kamienia (naturalny wygląd)
 • mrozoodporne
 • higroskopijne

 

Zapraszamy do nawiązania współpracy!!!

Współpraca z Państwem byłaby dla nas zaszczytem.

Każde zlecenie jest dla nas wyzwaniem, do którego podchodzimy w sposób indywidualny i fachowy!

 • Dojazd, wycena całkowicie darmowe i niezobowiązujące.

 

Chętnie wykonamy wyżej wymienione czynności za Ciebie!!!
Jeśli chcesz poznać szczegóły naszej oferty skontaktuj się z nami!!!
Tel. 733-715-012
www.myciedomow.pl

Mycie kostki brukowej i impregnacja Trójmiasto – Sopot – Gdańsk – Gdynia – Rumia – Reda – Wejherowo – Kartuzy – Bojano – Koleczkowo – Chwaszczyno

 

Share this post